Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 11:52
Reklama

Jakie tajemnice kryje Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rypinie?

Jakie tajemnice kryje Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rypinie?

Historia

Pragnienie posiadania własnego kościoła było wśród ewangelików rypińskich bardzo silne. Na Zgromadzeniu Parafialnym w 1879 r. podjęto decyzję o budowie świątyni w Rypinie. Zakupiono teren w tzw. Ogrodzie Miechowitów i 31 maja 1882 r. położono kamień węgielny. Budowa trwała sześć lat pod kierownictwem pastora Katteina. Poświęcenia nowego kościoła 10 czerwca 1888 r. dokonał biskup Woldemar von Ewerth.

Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim według projektu Stappelnmanna. Obiekt z czerwonej cegły ma długość około 30 m i szerokość około 10 m. Części żelazne, takie jak imponujące filary, ramy okienne oraz drzwi, wykonała firma Drewitz z Torunia, natomiast organy z dwoma manuałami i pedałami zostały dostarczone przez firmę Walter z Góry Śląskiej.

W 1892 r. z ofiar wiernych zakupiono w Węgrowie dwa dzwony. W 1911 r. sprowadzono z Pragi zegar kościelny, którego fundatorem był Michał Wunsch z Trąbina. Wnętrze kościoła zdobiła bogata polichromia, rzeźbiona ambona i trzyczęściowy ołtarz z obrazami przedstawiającymi narodzenie, chrzest oraz zmartwychwstanie Jezusa. Kościół wyposażony był także w ozdobną chrzcielnicę, stylowe ławki i empory. W latach 1901-1902 na placu obok świątyni pastor Robert Grzegorz Gundlach wybudował plebanię.

Wraz z wybudowaniem kościoła w Rypinie zmieniono siedzibę parafii, która przyjęła nazwę Parafia Ewangelicko-Augsburska Rypin-Michałki. 

Przed II wojną światową Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rypinie liczyła blisko 8500 wiernych (5000 w Rypinie i 3500 w Michałkach). Po wojnie ich liczba gwałtownie spadła do około 350 osób. W latach 1945–1949 kościół został przejęty przez parafię rzymskokatolicką i zamieniony na świątynię szkolną, a działalność parafii zawieszono. W 1949 r. ks. senior Ryszard Trenkler z Torunia doprowadził do reaktywacji parafii, odprawiając nabożeństwa w kaplicy domu parafialnego. W 1953 r. odzyskano budynek kościoła, a pierwsze nabożeństwo odprawili ks. Karol Kotula, ks. Ryszard Trenkler oraz ks. Bogusław Wittenberg, który został administratorem parafii.

W kolejnych latach liczba parafian nadal malała, głównie z powodu emigracji w latach 70. i 80. W 1980 r. parafia została dołączona do ośrodka parafialnego Włocławek-Lipno. Pomimo trudności, parafia kontynuowała swoją działalność, reaktywował się chór parafialny, organizowano jubileusze oraz uroczystości „Złotych Konfirmacji”. Dzięki wsparciu dawnych parafian przeprowadzano remonty świątyni. 

Współczesność

Dziś parafia, choć niewielka, pozostaje aktywna. Nabożeństwa w kościele ewangelickim w Rypinie odbywają się w każdą niedzielę i święta, z wyjątkiem okresu zimowego. 

Parafia organizuje godziny biblijne, rekolekcje adwentowe i pasyjne, spotkania dla seniorów oraz koncerty. Dzieci biorą udział w letnich obozach i zimowych wyjazdach. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Parafianin 09.03.2025 03:46
Mój kościół. Wyjątkowe miejsce.

Reklama