Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 06:28
Reklama

Sensacyjne odkrycie pod Iławą! Michał Młotek znajduje trzewik pochwy miecza sprzed wieków

Miłośnik historii Michał Młotek odnalazł wczesnośredniowieczny trzewik, czyli dolne okucie pochwy miecza. Artefakt ma teraz trafić do Muzeum w Ostródzie.
Sensacyjne odkrycie pod Iławą! Michał Młotek znajduje trzewik pochwy miecza sprzed wieków

Sensacyjne odkrycie pod Iławą! Michał Młotek znalazł unikatowy artefakt sprzed tysiąca lat

Michał Młotek, badacz i pasjonat historii, dokonał wyjątkowego odkrycia w lasach pod Iławą. Podczas badań terenowych, prowadzonych wraz z Iławską Grupą Poszukiwawczą, natrafił na trzewik pochwy miecza – rzadki i doskonale zachowany artefakt, który najprawdopodobniej należał do pruskiego wojownika.

Znalezisko o dużej wartości historycznej

Odkrycia dokonano przy użyciu wykrywacza metalu. Jak wyjaśnia Michał Młotek, grupie poszukiwawczej zależy na odnajdywaniu śladów osadnictwa z wczesnego średniowiecza – sprzed powstania miasta. – To wyjątkowe i niezwykle rzadkie znalezisko, w dodatku kompletne, zachowane w całości i pięknie zdobione – mówi odkrywca w rozmowie z National Geographic Polska.

Trzewiki pochwy miecza miały nie tylko funkcję praktyczną – wzmacniały i chroniły pochwę przed uszkodzeniem – ale także symboliczną. Były oznaką statusu społecznego i władzy oraz świadczyły o przynależności do drużyny wojowników.

Nie pierwsze takie odkrycie

Co ciekawe, to już kolejny trzewik, jaki Michał Młotek znalazł w swojej karierze. Wcześniej natrafił na podobne dolne okucie pochwy miecza z drugiej połowy X wieku, które trafiło do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Trudno opisać emocje, które towarzyszą takiemu momentowi. Trzymałem w dłoni przedmiot, który spoczywał w ziemi przez niemal tysiąc lat i który zagubiono bądź porzucono w czasach, gdy w tutejszych lasach żyły pruskie plemiona – opowiada Młotek.

Co dalej z odkryciem?

Badacz zapowiada kontynuację badań, jednak wszystko zależy od decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, który nadzoruje prace poszukiwawcze. Jeśli uzyskają zgodę, Iławska Grupa Poszukiwawcza planuje dokładniejsze badania terenu.

Michał Młotek ma nadzieję, że tym razem odnaleziony artefakt wzbogaci zbiory Muzeum w Ostródzie. Jak podkreśla Łukasz Szczepański, archeolog z tej placówki, byłby to już piąty trzewik ze wczesnego średniowiecza w tamtejszej kolekcji. – To eksponaty świadczące o wykorzystywaniu w regionie mieczy, które były elitarną bronią – dodaje ekspert.

Pasja i determinacja badaczy mogą przynieść kolejne niezwykłe odkrycia. Czy w lasach pod Iławą kryją się jeszcze inne średniowieczne skarby? Odpowiedź na to pytanie przyniosą dalsze poszukiwania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama