Sensacyjne odkrycie pod Iławą! Michał Młotek znalazł unikatowy artefakt sprzed tysiąca lat
Michał Młotek, badacz i pasjonat historii, dokonał wyjątkowego odkrycia w lasach pod Iławą. Podczas badań terenowych, prowadzonych wraz z Iławską Grupą Poszukiwawczą, natrafił na trzewik pochwy miecza – rzadki i doskonale zachowany artefakt, który najprawdopodobniej należał do pruskiego wojownika.
Znalezisko o dużej wartości historycznej
Odkrycia dokonano przy użyciu wykrywacza metalu. Jak wyjaśnia Michał Młotek, grupie poszukiwawczej zależy na odnajdywaniu śladów osadnictwa z wczesnego średniowiecza – sprzed powstania miasta. – To wyjątkowe i niezwykle rzadkie znalezisko, w dodatku kompletne, zachowane w całości i pięknie zdobione – mówi odkrywca w rozmowie z National Geographic Polska.
Trzewiki pochwy miecza miały nie tylko funkcję praktyczną – wzmacniały i chroniły pochwę przed uszkodzeniem – ale także symboliczną. Były oznaką statusu społecznego i władzy oraz świadczyły o przynależności do drużyny wojowników.
Nie pierwsze takie odkrycie
Co ciekawe, to już kolejny trzewik, jaki Michał Młotek znalazł w swojej karierze. Wcześniej natrafił na podobne dolne okucie pochwy miecza z drugiej połowy X wieku, które trafiło do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
– Trudno opisać emocje, które towarzyszą takiemu momentowi. Trzymałem w dłoni przedmiot, który spoczywał w ziemi przez niemal tysiąc lat i który zagubiono bądź porzucono w czasach, gdy w tutejszych lasach żyły pruskie plemiona – opowiada Młotek.
Co dalej z odkryciem?
Badacz zapowiada kontynuację badań, jednak wszystko zależy od decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, który nadzoruje prace poszukiwawcze. Jeśli uzyskają zgodę, Iławska Grupa Poszukiwawcza planuje dokładniejsze badania terenu.
Michał Młotek ma nadzieję, że tym razem odnaleziony artefakt wzbogaci zbiory Muzeum w Ostródzie. Jak podkreśla Łukasz Szczepański, archeolog z tej placówki, byłby to już piąty trzewik ze wczesnego średniowiecza w tamtejszej kolekcji. – To eksponaty świadczące o wykorzystywaniu w regionie mieczy, które były elitarną bronią – dodaje ekspert.
Pasja i determinacja badaczy mogą przynieść kolejne niezwykłe odkrycia. Czy w lasach pod Iławą kryją się jeszcze inne średniowieczne skarby? Odpowiedź na to pytanie przyniosą dalsze poszukiwania.
Napisz komentarz
Komentarze