Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 18:52
Reklama

Ustanowienie sanktuarium św. Apolonii w Borkowie Kościelnym

9 lutego 2025 r. w Borkowie Kościelnym odbyło się uroczyste otwarcie Sanktuarium św. Apolonii, patronki stomatologów. Wydarzeniu przewodniczył abp. Stanisław Gądecki, a parafia powitała relikwie św. Apolonii sprowadzone z Mediolanu.
Ustanowienie sanktuarium św. Apolonii w Borkowie Kościelnym

Borkowo Kościelne stało się ważnym miejscem kultu dla wszystkich, którzy darzą czcią św. Apolonię, patronkę stomatologów i osób cierpiących na ból zębów. 9 lutego 2025 r. odbyły się uroczystości związane z otwarciem Sanktuarium św. Apolonii. Wydarzenie miało szczególne znaczenie dla parafii i całej diecezji, gdyż jest to jedyne w Polsce miejsce, w którym patronuje ona wspólnocie wiernych.


Głównym punktem obchodów była Msza Święta rozpoczynająca się o godzinie 11:00, której przewodniczył metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki. Podczas Eucharystii wygłosił on homilię, a biskup płocki Szymon Stułkowski odczytał dekret ustanawiający sanktuarium.

W czasie Mszy parafianie i zgromadzeni wierni mieli okazję uczestniczyć w szczególnej chwili – powitaniu relikwii św. Apolonii, sprowadzonych specjalnie z Mediolanu.

Akcja charytatywna dla misji
W ramach uroczystości odbyła się także procesja z darami, podczas której dzieci ze szkół diecezjalnych przekazały przybory i środki higieniczne. Zebrane dary trafiły do potrzebujących w ramach akcji organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania.

Koncert zespołu góralskiego „Nowa Orawa”
Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert zespołu góralskiego „Nowa Orawa”. Występ ten był okazją do wspólnego świętowania i wprowadził uczestników w radosną atmosferę tego wyjątkowego dnia.

 

fot. zyciorysy.info

Kim była św. Apolonia?
Święta Apolonia żyła w III wieku w Aleksandrii i poniosła męczeńską śmierć w czasie prześladowań chrześcijan. Według przekazów, poganie zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby, a następnie zagrozili spalenie jej na stosie, jeśli nie wyrzeknie się wiary. Apolonia poprosiła o chwilę namysłu, po czym sama rzuciła się w ogień. Jej męstwo stało się symbolem niezłomnej wiary i oddania Chrystusowi. Wspomnienie liturgiczne św. Apolonii przypada właśnie 9 lutego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze