Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 21:58
Reklama

Seksualne wykorzystywanie dzieci w internecie. Dane porażają

Sieć zalewa coraz więcej treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Istnieje proste narzędzie, żeby szybko o tym informować właściwe służby.
Seksualne wykorzystywanie dzieci w internecie. Dane porażają
Krzysztof Gawkowski: – Dane pokazują, że jesteśmy w sytuacji trudnej i wymagającej bardzo mocnych decyzji

Autor: gov.pl

Jak podał Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, w ciągu ostatniego roku w sieci wykryto ponad 7 razy więcej treści dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci. 85 proc. ofiar to dzieci poniżej 13 lat, a 95 proc. to dziewczynki. 

– Wzrost przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie to bolesne przypomnienie o ciemnej stronie technologii – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji.

400-procentowy wzrost incydentów z wykorzystaniem dzieci 

W 2024 roku – w porównaniu z rokiem 2023 – Polska odnotowała ponad 400-procentowy wzrost incydentów – jak to określa strona Ministerstwa Cyfryzacji – związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.  

90 proc. przypadków zamieszczanych na serwerach w Polsce jest usuwanych w ciągu 48 godzin od zgłoszenia (85 proc. już w 24 godziny od zgłoszenia). 

– Dane pokazują, że jesteśmy w sytuacji trudnej i wymagającej bardzo mocnych decyzji – podkreślił minister Gawkowski cytowany przez gov.pl.

I dodał: – Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest skuteczna współpraca – międzynarodowa, instytucjonalna i społeczna – która pozwala szybciej wykrywać i usuwać przestępcze treści. Jeśli więc ktokolwiek natrafi w internecie na niepokojące materiały, na których widać na przykład wykorzystywanie dziecka, powinien jak najszybciej je zgłosić.

Widzisz, zgłoś od razu. Skorzystaj z aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło proste narzędzie do przesyłania takich zgłoszeń. Jest ono wbudowane w aplikację mObywatel, a dokładnie w usługę „Bezpiecznie w sieci”. 

– Apelujemy, aby w razie konieczności nie wahać się i korzystać z tego rozwiązania – mówi wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W usługę „Bezpiecznie w sieci” wbudowana jest funkcja „Nielegalne treści”. Umożliwia ona użytkownikom aplikacji – jak wyjaśnia strona ministerstwa – „zgłaszanie niepokojących materiałów w sposób prosty i intuicyjny. 

Potem są one analizowane przez ekspertów z zespołu Dyżurnet.pl działającego w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Naukowa), a w razie potrzeby przekazywane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.

Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich

Zespół Dyżurnet.pl – wyjaśnijmy – od 20 lat pełni rolę kluczowego punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w sieci, zwłaszcza tych związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. 

– Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich – przypomina Martyna Różycka, kierowniczka zespołu Dyżurnet.pl, na gov.pl. – Zarówno zespołów reagujących, które działają, aby ograniczyć dystrybucję materiałów, jak i platform internetowych i policji. Ale to też działania rodziców oraz wszystkich użytkowników internetu

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze